اجرای مدرن کارنامه بندار بیدخش به توصیه بهرام بیضایی | فیلم

اجرای مدرن کارنامه بندار بیدخش به توصیه بهرام بیضایی

اجرای مدرن کارنامه بندار بیدخش به توصیه بهرام بیضایی

«کارنامه بنداربیدخش» که از متون نمایشی تحسین شده بهرام بیضایی است پس از بیست سال و این‌بار به کارگردانی آرش اشاداد در سالن ارغنون روی صحنه رفته است.

«کارنامه بنداربیدخش» از سخت‌ترین متون بهرام بیضایی است که داستان بندار بیدخش دانشمند را روایت می‌کند که جام جهان‌بین را برای جم (پادشاه) ساخت و جم از ترس آنکه جام دیگری مانند آن برای دشمنان بسازد، وی را به زندان انداخت. داستان از زبان بندار که در زندان است و همچنین جم روایت می‌شود.

آرش اشاداد، کارگردان نمایش با بیان اینکه برای رفتن سراغ این متن دشوار بیضایی «پرروبازی درآوردم»، گفت: همان سال ٨۴ این نمایش را بازی کرده و جایزه بهترین بازیگری را هم گرفته بودم از آن موقع تا الان هرچه گشتم دیدم سخت‌تر و سنگین‌تر و دوست‌داشتی‌تر از این متن وجود ندارد.

اشاداد با بیان اینکه «دوازده سال تئاتر کار کردم و بنا به دلایلی باید از نو شروع می‌کردم» ادامه داد: کمی پول درآوردم و توانستم به اجرای عمومی برسم، برای شروع دوباره دنبال اثری بودم که دوستش داشته باشم.

این کارگردان و بازیگر تئاتر خاطرنشان کرد: من شاگرد استاد بیضایی بودم و روی این متن ١٠ سال تحقیق کرده بودم؛ «کارنامه بندار بیدخش» را انتخاب کردم و تصمیم اصلی‌ام این بود با بازیگرانی روی صحنه بروم که تا حالا بیضایی نخوانده باشند، می‌خواستم لحن‌شان کاملا برای من باشد.

اشاداد با اشاره به ارتباطی که با بهرام بیضایی در طول مدت این اجرا داشته است، گفت: برای آقای بیضایی فیلم از اجرا و تمرین می‌فرستادیم؛ ما در این اجرا کاراکتر «دبیرک» (شاگرد بندار) را در متن پیدا کردیم که تا حالا کسی راجع به آن چیزی نگفته بود و آقای بیضایی از آن خیلی خوشش آمده بود.

(۳۸)

39
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>