سعید راد با جمله من هنوز بوی نگاتیو می دهم در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر | فیلم

سعید راد با جمله من هنوز بوی نگاتیو می دهم در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

سعید راد با جمله من هنوز بوی نگاتیو می دهم در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر.

از مسعود کیمیایی و کارهایی که قبلا با وی کار می کرده است می گوید .سعید راد نام اصلی احمد حق‌پرست راد (زادهٔ ۴ آبان ۱۳۲۶ در تهران) بازیگر ایرانی است.وی پس‌از پایان تحصیلات متوسطه، از سال ۱۳۴۷ به فعالیت در سینما پرداخت.در سال ۱۳۵۰، با بازی در فیلم خداحافظ رفیق، بازیگری را آغاز کرد.

خداحافظ رفیق نخستین فیلم امیر نادری و محصول سال ۱۳۵۰ است.

این فیلم یکی از فیلم‌های موسوم به سینمای موج نو است. کارگردان فیلم، برای ساخت آن، با مشکلات فراوانی روبه رو گشت.

خداحافظ رفیق با وجود برخی اشکالات مانند به رخ کشیدن بیش از حد دوربین و کش دار بودن بعضی از صحنه‌ها که به پرسه زدن آدم‌های محوری در سطح شهر می‌پردازد و شخصیت پردازی نسبتاً ضعیف (درمقایسه با موفقیت نادری در ایجاد آکسبون) در مجموع فیلمی خوب و اثرگذار می‌باشد که فراتر از توقع یک تماشاگر از فیلمسازی است که نخستین فیلم خود را می‌سازد.

در این فیلم، برای نخستین بار در سینمای ایران، خشونت به طوری قابل قبول در یک فیلم گنجانده شده بود

صحنه‌های زد و خورد فیلم، هیچ شباهتی با کتک کاری‌های فیلم فارسی نداشت.سعید راد، پس از اینکه در اواسط دههٔ ۱۳۶۰ ممنوع‌التصویر شد، ایران را ترک کرد و مدتی در کانادا و ایالات متحده آمریکا به‌سر برد.وی در سال ۱۳۷۸ به وطن بازگشت و پس از سال‌ها دوری از سینما، در دوئل به کارگردانی احمدرضا درویش ایفای نقش کرد. او همسر سابق نوش آفرین (خواننده و بازیگر قبل از انقلاب) است.

 

(۱۴)

15
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>