گروه موسیقی رستاک با آهنگ جنوبی در برنامه تلویزیونی خندوانه | فیلم

گروه موسیقی رستاک با آهنگ جنوبی در برنامه تلویزیونی خندوانه

گروه موسیقی رستاک با آهنگ جنوبی در برنامه تلویزیونی خندوانه.

گروه «رستاک» سعی دارد در اجرای قطعات نواحی به گونه‌ای عمل کند که به ساختار ملودی و شعرش خدشه‌ای وارد نشود.

آنها هر قدر که جلوتر آمدند مخاطبانشان در ایران و خارج از کشور بیشتر شد و رفته رفته جایگاه خاصی در بین مخاطبان موسیقی ایران به دست آوردند.

درباره چگونگی کار این گروه باید بگوییم که  قبل از شروع ساخت یک قطعه، کار پژوهش وجود دارد.

در آن بخش آنها زیاد گوش می‌کنند  ولی این‌که صدای کمانچه یکی یا کمانچه‌نواز دیگرشان  لری باشد چیزی است که به آن می‌رسند .

این گروه , اعضایش با یک ساز می‌زنند و سازهایشان را عوض نمی‌کنند ، بنابراین بیشتر از امکانات همین ساز استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند که لحن جملات را به منطقه نزدیک کنند؛ مثلا کمانچه مازندران و لرستان از نظر ساختار فرق می‌کنند، کاری که آنها می‌کنند این است که از حداقل امکانات استفاده کنند و دقت در جملات آن منطقه را زیاد بکنند.

درگذشته خیلی‌ها موسیقی محلی کار می‌کردند، شعر را که مهم‌ترین عامل موسیقی محلی است،

فارسی می‌گذاشتند که بعد حالت کمیک پیدا می‌کرد،

ولی گروه رستاک فکر می کنند که این بخش مهم باید باشد و همچنین شعر و لهجه و ساز هر قطعه‌ای باید برای همان منطقه باشد از این رو سراغ اساتیدی که در این زمینه تخصص داشتند می‌رفتند.

خیلی اوقات در ضبط مجبور می‌شدند از چند ناظر ضبط استفاده کنند،

هم ادیب و هم و موسیقدان در کنار گروه حضور دارند.

آنها همیشه سعی کردند تا جایی که ممکن است کار به درستی انجام شود، احیانا اگر ضعفی وجود داشته از توان آنها خارج بوده است، اما امیدواریم که این ضعف‌ها کم و کمتر شود.

 

(۵۳)

54
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>