مهران مدیری : چرا حق طلاق رو به خانومت دادای ؟!! | فیلم

[mono_ir_video id=”94206″ qualities=”360,480,720,1080″]

مهران مدیری : چرا حق طلاق رو به خانومت دادای ؟!! | فیلم

مهران مدیری : چرا حق طلاق رو به خانومت دادای ؟!!

 

بخشی از نقد دورهمی در فضای مجازی :

آن هم وقتی مهران مدیری در محتوا با یک ایده‌پردازی خلاقانه حتی به «خندیدن» هم جهت می‌دهد و صرفا «الکی خندیدن» را تجویز نمی‌کند. حرکت خلاف جریان معمول در تلویزیون از سوی خالق «مرد هزارچهره» اتفاقا پسندیده نیز هست، زمانی که خلأ بسیاری از برنامه‌های اجتماعی را در تلویزیون با نقدهایی صریح پر می‌کند.

نشان دادن ایرادهای معمول جامعه مدرن و نقد آن، مواجهه‌ای صریح با واقعیت و با هم خندیدن به عیب‌هایی که انسان امروز حتی خود، آنها را دوست ندارد و نمی‌پسندد و جبر مدرنیته آنها را بر او تحمیل کرده، ویژگی مهم «دورهمی» است.  نقد «دهکده جهانی»، تعبیری که مدیری آن را پیش‌تر ودر سری برنامه‌های «شوخی کردم» نیز به سخره گرفته بود، با نقدهای اجتماعی که او در دورهمی پیش می‌برد مشابهت دارد. مدیری اگر قرار بوده، کپی یا تقلید کرده باشد، از خود و ایده‌ای که همیشه در آثارش پیش می‌برد کپی‌برداری کرده است.

تنبلی، تحلیلگری بدون اطلاع، اظهارنظر شتاب‌زده، مدگرایی بی‌منطق، برنامه‌های بی‌محتوای ماهواره‌ای، «تازه به دوران رسیدگی»، عدم مطالعه و تیپ‌های ناهمگون و… حتی استفاده افراطی از لوازم آرایش را نقد می‌کند. مخاطب را به عیب و ایرادهای خودش متوجه می‌کند و به زبان بی‌زبانی به او می‌گوید: «اگر چیزی خنده‌دار است، برخی رفتارهای خود او است». و همه آنچه مدرنیته و البته  فقدان اندیشه و تفکر، بر سر بشر امروزی آورده را صریح و بی‌آنکه واهمه داشته باشد بیان می‌کند. دورهمی نمونه‌ای خاص از یک برنامه اجتماعی است. برنامه‌ای که «خندیدن» را با «نقد» همراه کرده است و شاید نقطه تمایز مدیری با دیگران همین‌جاست.

(11)

12
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>