بدلکاران و مشکلات شغل آنها در برنامه هفت (قسمت اول ) | فیلم

[mono_ir_video id=”92328″ qualities=”360,480,720,1080″]

بدلکاران و مشکلات شغل آنها در برنامه هفت

بدلکاران و مشکلات شغل آنها در برنامه هفت

بدلکاران در برنامه هفت تلویزیون به مجرگری بهروز افخمی از تاریخچه بدلکاری و مشکلات و مسایل این شغل در سینما گفتند.

برنامه هفت در راستای شناساندن مشاغل محجور سینما اقدامی ارزشمند نموده که این بار سراغ حرفه ی بدلکاری رفته است.

کمی از تاریخچه این رشته سخت اما مهیج بخوانیم :

در روزهای ابتدایی ایجاد صنعت سینما، هیچ بدلکار حرفه ایی وجود نداشت و اگر قرار بود کار پر خطر و ریسکی در صحنه ایی اجرا شود، تهیه کننده یک فرد مجنون یا به اندازه کافی نا امید از زندگی را پیدا میکرد و صحنه را هر طور شده اجرا می کردند.

اولین بدلکاران حرفه ای سینما دو کمدین معروف به نامهای کی استون کاپس (the keystone cops)  و باسترکیتون ( Buster Keaton) بودند . البته آنها هم هنوز به اندازه کافی تعلیم نداشتند و صرفا از دانسته هایشان در رشته آکروبات حرکات را به صورت آزمون و خطا اجرا می کردند.

اوایل سال 1910، مخاطبان بیشتری به سری فیلمهای اکشن علاقه نشان دادند و این به معنای انگیزه بیشتر برای تولید صحنه های اکشن با ریسک بالاتر و اختصاص افراد بیشتر(گاهی دو برابر تعداد  ازیگران) به صحنه های بدلکاری و بدلکاران.اگر نیاز بود که در صحنه ایی از یک تیر فولادی که صدها فوت از زمین فاصله دارد، آویزان شوند.

آنها یک تیر فولادی ساختگی که چند فوت ناچیز تا زمین فاصله داشته باشد نمی ساختند، بلکه کسی را پیدا می کردند که واقعا می خواست از آن تیر فولادی واقعی آویزان شود.

ظهور فیلمهای صامت در غرب و اضافه شدن عصر صدا به فیلمها، ستارگان سوارکار را به سینما هدیه داد که نسل جدیدی از نوع بدلکاری را به اجرا می گذاشتند.

تام میکس(Tom Mix) و یاکیما کنوت(Yakima Canutt) از معروفترین افراد این نسل بودند.

 

 

(17)

18
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>