نوازندگی حیرت انگیز روجرو ریچی با آهنگی از پاگانینی | فیلم

نوازندگی حیرت انگیز روجرو ریچی با آهنگی از پاگانینی

نوازندگی حیرت انگیز روجرو ریچی با آهنگی از پاگانینی

روجرو ریچی (انگلیسی: Ruggiero Ricci؛ ۲۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸ – ۶ اوت ۲۰۱۲) یک نوازندهٔ مشهور ویولن و آموزشگر موسیقی اهل ایالات متحده آمریکا بود.

یکی از دلایل شهرت او، اجرا و ضبط آثار نیکولو پاگانینی است.

خانوادهٔ وی از مهاجران ایتالیایی آمریکا بودند و او، نواختن ویولن را از سن ۷ سالگی آغاز کرد و از شاگردان «لوئیز پرسینگر» و «گیورگ کولن‌کامپف» بود.

روجرو ریچی در طی حیاتِ هفتادسالهٔ هنری خود، بیش از ۶۰۰۰ کنسرت در ۶۵ کشور جهان اجرا کرد و مدرس موسیقی در دانشگاه ایندیانا، مدرسه جولیارد، دانشگاه میشیگان و «دانشگاه موتزارت در سالزبورگ» بود.

 

ویولن ساز زهی و آرشه‌ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو سازهای زهی-آرشه‌ای است.

برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌شود.

کوک سیم‌های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم).

اصوات سیم‌های مجاور نسبت به‌یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می‌دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچک‌تر از آن را اجرا نماید.

 

تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی باز می‌گردد. بسیاری معتقدند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی است که بعدها وقتی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. برخی بر این باورند که ساز ویلن متعلق به یک امپراطوری هند در حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بوده است و برخی دیگر ریشه آن را در آفریقا و حتی کشورهای عربی می‌دانند.

 

فرم‌های اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت اما بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند و این ساز با چهار سیم سرآغاز ساز ویلن تکامل یافته در سال‌های آینده شد. در اروپا از قرن ۱۱ به بعد ساز ویلن به صورت تکامل یافته دیده می‌شود.

(۲۷)

28
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>