اجرای قطعه والسنتینو با ساز دهنی | فیلم

[mono_ir_video id=”421299″ qualities=”360,480,720,1080″]

اجرای قطعه والسنتینو با ساز دهنی

اجرای قطعه والسنتینو با ساز دهنی

سازدهنی یا هارمونیکا (به انگلیسی: Harmonica) جزو سازهای بادی است و در خانوادهٔ سازهای زبانه آزاد (Free Reed Instruments) قرار می‌گیرد. تولید صوت در این نوع سازها نتیجه ارتعاش یک زبانه (Reedd) از جنس فلز است که تنها یک سر آن به بدنه ساز متصل شده و انتهای دیگرش می‌تواند آزادانه حرکت کند. به ارتعاش درآمدن این زبانه‌ها در اثر عبور جریان هوا موجب تولید صدای ساز می‌شود.

 

از سایر سازهای این خانواده می‌توان ملودیکا (Melodica)، کنسرتینا (Concertina) و آکاردئون (Accordion) را نام برد. شاید برخی مواقع متوجه شباهت موجود بین صدای سازدهنی و آکاردئون شده باشید. این شباهت در جنس صدا، در واقع به خاطر شباهت در ساختمان این سازها و نحوه تولید صوت در آنها است.

 

در نواختن سازدهنی از شماری تکنیک از جمله بِندینگ (bending)، آوربندینگ (overbending)، تانگ‌بلک (tongue blocking)، ویبراتو (vibrato)، گلیساندو (glissando) و غیره استفاده می‌شود.

 

در سازدهنی دیاتونیک می‌توان با اجرای تکنیک بِندینگ، به شمار نت‌های قابل نواختن اضافه کرد و با این تکنیک، نیم‌پرده‌های کروماتیک را نیز نواخت. برای اجرای بندینگ باید از ماهیچه‌های حنجره و زبان کمک گرفت. با این حال، اجرای آن برای تازه‌کاران سخت است و مهارت پیدا کردن در این تکنیک نیاز به سال‌ها تمرین دارد. در سازدهنی کروماتیک نیز می‌توان بندینگ را اجرا کرد.

تکنیک بندینگ یکی از پایه‌های اساسی سازدهنی بلوز و راک است.

(171)

172
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>