ولادیمیر هوروویتس پیانیست شهیر اوکراینی‌ | فیلم

ولادیمیر هوروویتس پیانیست شهیر اوکراینی‌

ولادیمیر هوروویتس پیانیست شهیر اوکراینی‌ :

ولادیمیر هوروویتس (۱ اکتبر ۱۹۰۳ – ۵ نوامبر ۱۹۸۹) یک آهنگسازو نوازنده پیانوی اوکراینی‌الاصل اهل ایالات متحده آمریکا بود. شهرت او به سبب اجراهای تکنیکی، استفاده از رنگ صوتی و هیجانی است که در نوازندگی‌اش وجود داشت. امروزه او را یکی از بزرگترین نوازندگان پیانو در تمام دوران می‌دانند.

 

برخی اجراهای وی از آثار آهنگسازان رمانتیک به طور خاص شناخته‌اند که از آن میان، می‌توان به آثار فرانتس لیست (از جمله سونات پیانو و راپسودی مجار شماره ۲)، کنسرتو پیانو ۳ سرگئی راخمانینف و بالاد شماره ۱ فردریک شوپن اشاره کرد.

 

در سال ۱۹۸۵، فیلمی مستند به نام «آخرین عاشقانه» از زندگی هنری و شخصی وی ساخته شد.

 

نوازندهٔ پیانو به شخصی می‌گویند که پیانو می‌نوازد. بسیاری از اَشکال موسیقی غربی می‌توانند از پیانو استفاده کنند، و به همین دلیل، نوازندگان پیانو به مجموعهٔ وسیعی برای انتخاب نغمه‌ها و سبک‌ها دسترسی دارند، از جمله موسیقی کلاسیک، جاز، بلوز و هرگونه موسیقی عامه‌پسند، ازجمله راک.

بیشترِ نوازندگان پیانو تا حد زیادی به نواختن دیگر سازهای مشابه نیز می‌پردازند، مانند سینث‌سایزر، هارپسیکورد، سلستا و ارگ.

 

پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.

 

(۱۵)

16
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>