موسیقی مازندرانی لله وا حسینعلی طیبی و لله وا و آواز ارسلان طیبی | فیلم

موسیقی مازندرانی لله وا حسینعلی طیبی و لله وا و آواز ارسلان طیبی

موسیقی مازندرانی لله وا حسینعلی طیبی و لله وا و آواز ارسلان طیبی

لَـلِه وا (تلفظ شود: Lale Va) یا نی چوپان نام سازی بادی از جنس نی در فرهنگ موسیقی تبرستان است. در فارسی از آن با عنوان «نی چوپان» هم نامبرده‌اند. لَـله وا برگرفته از دو واژۀ «لَـله» و «وا» می‌باشد، که لَـله به معنی نی و وا به معنی باد است.

 

این ساز به زندگی دامپروری ارتباط داشته و با آرمان‌ها و ارزش‌های چوپانان ارتباط دارد. قدیمی‌ترین نغمه‌های این ساز به چرا و وصف دام ارتباط دارند. بعدها برخی نغمات و قطعات مربوط به رپرتوار سرنا و قطعات موسیقی مراسمی مانند «رقص مقوم» و یا برخی نغمه‌های آوازی مانند «کتولی» و «کل‌حال» نیز با این ساز خوانده می‌شوند.

 

فرهنگ موسیقی مازندران در ناحیه شرقی با موسیقی خراسان و ترکمن صحرا آمیخته شود و درغرب کمابیش ویژگی های موسیقی گیلانی را داشته باشد .
موسیقی محلی مازندران به این نواحی تقسیم می شود : موسیقی اصیل طبری ( مربوط به کوهستان ها و جلگه های مرکزی مازندران ) موسیقی علی آباد کتول ( مربوط به بلوک استر آباد قدیم به مرکزیت پیچک محله ) موسیقی گداری ( به مرکزیت قنبر آباد بهشهر ) موسیقی خنیایی شرق استان ( مربوط به جلگه های شرق مازندران از کردکوی تا میان درود ساری ) موسیقی غر ب مازندران ( از دو سوی رودخانه ی چالوس تا دو سوی رودخانه ی نشتا ) .

(۴۲۵)

426
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

۱ دیدگاه

 • م
  پاسخ

  🔵🔴مژده🔵🔴
  📣📣📣مژده به هنردوستان مازندران
  به همه ی کسانی که به هنر عشق می ورزند.
  مرکز لله وای مازندران در تلگرام افتتاح شد…👏👏👏👏
  فروش بهترین لله وا ها با کیفیت عالی، صدا دهی فوق العاده و قیمت مناسب در سراسر استان مازندران
  ما شما را در مسیر حرفه ای شدن در لله وا قرار میدهیم
  💪💪💪

  به کانال ما بپیوندید…
  لینک
  https://t.me/laleh_va

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>