نوای سنتور استاد فضل الله توکل در مخالف سه گاه | فیلم

نوای سنتور استاد فضل الله توکل در مخالف سه گاه

نوای سنتور استاد فضل الله توکل در مخالف سه گاه  :

فضل‌الله توکل (زادهٔ ۱۳۲۱ در تهران)، آهنگساز و نوازندهٔ ایرانی سنتور است.

 فضل‌الله توکل در سال ۱۳۲۱ در تهران متولد گردید. پدرش افسر ارتش و مادرش دبیر ریاضی و فرانسه آموزش و پرورش بود. تحصیلات کودکستانی و دبستانی را در تهران مدرسه ایران طی کرد و سپس برای دوره دبیرستان ابتدا به دبیرستان پهلوی و سپس در دوره دوم دبیرستان به دبیرستان مروی رفت و در سال تحصیلی ۱۳۳۹–۱۳۳۸ موفق به اخذ دیپلم در رشته طبیعی از دبیرستان مروی گشت بعلت معاشرت نزدیکی که خانواده پدربزرگ پدرش با هنرمندان و اساتید داشتند در حدود سن ۶ یا ۷ سالگی شاگردی حسین تهرانی را پیدا کرد و نزد وی دوره تنبک نوازی را طی کرد در سن ۹–۸ سالگی پدرش برایش سنتوری خرید و او نزد آقای خائفی (معلم موسیقی مدرسه) دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا گرفت.

 

سپس بعلت مأموریت پدر در شیراز به شاگردی بهادر نوذری درآمد و بعد در طی این دوره مدت ده سال دوره‌های مختلف ردیف نوازی ایران را با علی تجویدی شروع کرد و همین دوستی شاگرد و استاد باعث گردید که او به دعوت علی تجویدی در سال ۱۳۳۵ به عنوان نوازنده سنتور در «ارکستر شماره ۲ رادیو» به سرپرستی علی تجویدی پذیرفته شود و بفاصله یکسال بعد در ارکستر شماره ۳ رادیو به سرپرستی استاد پرویز یاحقی نیز به عنوان نوازنده ارکستر پذیرفته شود.

(۱۸)

19
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>