گفتگو با شهرام ناظری و نوید دهقان درباره ی ساخت آهنگ پرنده | فیلم

گفتگو با شهرام ناظری و نوید دهقان درباره ی ساخت آهنگ پرنده

گفتگو با شهرام ناظری و نوید دهقان درباره ی ساخت آهنگ پرنده :

تصنیف «پرنده» به مناسبت نودمین سال تولد «سیاوش کسرایی» شاعر برجسته‌ معاصر با آهنگسازی «نوید دهقان»، آواز «شهرام ناظری» و اجرای گروه موسیقی قمر منتشر شد. دهقان این اثر را  بر روی شعر «پرنده‌» سیاوش کسرایی ساخته و با توجه به سه بند شعر، موسیقی نیز در سه‌فصل جداگانه است و در دشتی، اصفهان و راست پنجگاه ساخته شده است.

 

استاد ناظری می گوید : «من اصولاً نمی‌توانم با موزیسینی کار کنم که اهل ادبیات نباشد. حدود چند سال پیش آقای دهقان پیش من آمدند و دیدم که سال‌ها درباره ی کسرایی مطالعه و تحقیق کرده و من بعد از سال‌ها شخص دیگری را دیدم که تا این اندازه شیفته‌ی سیاوش کسرایی  بود. بسیاری از کسانی که عاشق سیاوش کسرایی بودند -مثل پرویز مشکاتیان- یا از دنیا رفته‌اند یا پیر شده‌اند. او روی شعر پرنده کار کرده بود و من تا می‌توانستم به او کمک کردم تا این اثر منتشر شود. »

شوالیه آواز ایران می گوید این قطعه را به خانواده کسرایی و تمام کسانی که عشق را می‌فهمند تقدیم می‌کند.

«نوید دهقان» نیز درباره‌ی این اثر می‌گوید: «خیلی خوشحالم که به کمک دوستانم در گروه قمر و استاد ناظری امروز تصنیف پرنده را به تمام آزادگان جهان تقدیم می‌کنیم. من روی این شعر سال‌ها قبل کار کردم و استاد ناظری با تمام بزرگواریشان پذیرفتند که این کار را انجام دهند و با تمام وجودشان این کار را خواندند.»

در این اثر بهزاد رواقی (تار)، حمید بهروزی‌نیا (تار)، علیرضا گرانفر (سنتور)،  بابک غسالی (عود)، شاهین صفایی (بم‌تار)، نوید دهقان (کمانچه)، نسیم اربابی (کمانچه)، نیلوفر شهبازی (کمانچه آلتو)، آتنا اشتیاقی (ویولون‌سل)، حسین محمدحسینی (نی)، فرهاد صفری (تنبک) و شهریار نظری (دف) نواخته‌اند.

(۶۶)

67
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>