اجرای گروه دف نوازان تخت جمشید و چگونگی تشکیل گروه از زبان هانا کامکار | فیلم

اجرای گروه دف نوازان تخت جمشید و چگونگی تشکیل گروه از زبان هانا کامکار

اجرای گروه دف نوازان تخت جمشید و چگونگی تشکیل گروه از زبان هانا کامکار :

 

دف‌نوازان تخت‌جمشید چطور شکل گرفت؟
هنگام شکل‌گیری در گروه نبودم اما از چگونگی شکل‌گیری آن مطلع هستم. ماجرا از آن‌جا شروع شد که چندتن از شاگردان بیژن کامکار (پدرم) و مسعود حبیبی تصمیم به تشکیل گروه دف‌نوازان گرفتند. این گروه با تعدادی از نوازندگان کار را شروع کرد و پس از حدود ۷ ماه تمرین، من به آن‌ها ملحق شدم. این گروه در ابتدا با ۳۸ نفر کار را آغاز کرد و سال گذشته (۱۹ اسفند ۱۳۹۰) کنسرت سالن میلاد در نمایشگاه بین‌المللی را روی صحنه برد. پس از این کنسرت به دلایلی، رضا دربندی که از پایه‌گذاران گروه بود به همراه ۸ نفر دیگر، گروه را ترک کردند و کار با ۲۹ نفر ادامه پیدا کرد.

 

پس از پیوستن درخشانی به گروه، شکل سازبندی ارکستر به چه صورت درآمد؟

 


سبک کار به سمت موسیقی فیوژن پیش رفت. بر همین اساس تغییراتی در سازبندی ارکستر به وجود آمد. در حال حاضر ارکستر دف‌نوازان تخت‌جمشید ۲۹ دف‌نواز و تعدادی نوازنده سنتور، کمانچه، نی، تار، پیانو به همراه سه ساز بادی شامل ترمپت، ترومبون، سکسیفون دارد. درام، گیتاربیس، گیتارالکتریک و پرکاشن هم از دیگر سازهای اصلی ارکستر هستند. با همین ترکیب‌بندی کنسرت ۱۳ مهر امسال (۱۳۹۱) را دوباره در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی روی صحنه بردیم.

 

 

بیژن کامکار چطور به گروه پیوست؟

 
چندتا از شاگردان پدر به همراه آقای حبیبی هم آمده بودند؛ همانجا زمانی که پدر کیک شمع‌های کیک‌اش را فوت می‌کرد.دوتا از بچه‌های گروه حرف را روی هوا زدند و صحبت‌ها آغاز شد. آقای حبییبی با بیژن کامکار صحبت کرد و او هم خیلی زود پذیرفت. از ابتدا بدون چشم‌داشت مالی و برای همراهی و کمک به گروه پیوست و خوانندگی کار را برعهده گرفت.

(۱۵)

16
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>