بزرگداشت حسین دهلوی با اجرای ارکستر سرزمین مادری به رهبری نزهت امیری ۷ اسفند | فیلم

بزرگداشت حسین دهلوی با اجرای ارکستر سرزمین مادری به رهبری نزهت امیری ۷ اسفند

بزرگداشت حسین دهلوی با اجرای ارکستر سرزمین مادری به رهبری نزهت امیری ۷ اسفند ۱۳۹۵٫

بزرگداشت «حسین دهلوی» -آهنگساز و رهبر ارکستر- با اجرای بخشی از اپرای «بیژن و منیژه» در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی موسیقی صبا در تالار وحدت برگزار شد.

ارکستر سرزمین مادری به رهبری «نزهت امیری»، این اپرا را اجرا کرد.

در ادامه فیلمی در پاسداشت حسین دهلوی پخش و درباره‌ی او صحبت شد.
بزرگداشت حسین دهلوی ۷ اسفندماه ساعت ۱۶ در تالار وحدت برگزار شد. این در حالی است که به تازگی کتاب «سه قطعه از حسین دهلوی» با تنظیم هومن دهلوی از سوی مؤسسه‌ فرهنگی هنری ماهور منتشر شده است.

 

خانم نزهت امیری فارغ التحصیل رشته آهنگسازی دانشگاه هنر است.

حسین دهلوی (۷ مهر ۱۳۰۶، تهران)، آهنگساز، رهبر ارکستر و از صاحب نظران موسیقی معاصر ایران است.

دهلوی در زمینهٔ نوآوری در موسیقی ایرانی تلاش‌های زیادی داشته‌است. تدوین سبک تمبک به وسیلهٔ او و جمعی دیگر از جمله حسین تهرانی، مصطفی پورتراب، فرهاد فخرالدینی و هوشنگ ظریف برای بهبود جایگاه تمبک در موسیقی ایرانی و آسان‌سازی آموزش این ساز، توجه به ساخت سنتور کروماتیک برای جبران مشکل کوک این ساز برای استفاده در ارکستر از جمله این مواردند.

حسین دهلوی، در زمینهٔ موسیقی فیلم هم فعالیت داشته‌است که البته بیشتر برای فیلم‌های مستند، نقش مشاور و انتخاب کنندهٔ موسیقی را بر عهده داشته و در تیتراژ فیلم‌ها، از او به نام مستعار فریبا یاد شده‌است. دهلوی برای چند فیلم مستند از ابراهیم گلستان مثل یک آتش، موج و مرجان و خارا و گنجینهٔ گوهر و همچنین فیلم هفده روز به اعدام اثر هوشنگ کاووسی موسیقی نوشته‌است.
.
«فروغ عشق» ، «آریای شاپور» از اپرای «خسرو و شیرین» و «شوشتری برای ویلن و ارکستر» از جمله این قطعات است.

(۲۸)

29
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>