چهار مضراب همایون از زنده یاد استاد حسن کسایی توسط شیدا قاضی | فیلم

چهار مضراب همایون از زنده یاد استاد حسن کسایی توسط شیدا قاضی

چهار مضراب همایون از زنده یاد استاد حسن کسایی توسط شیدا قاضی را از موج آنلاین تماشا کنید.

 

چهارمضراب اصطلاحی در موسیقی سنتی ایرانی و قطعه‌ای است ضربی بر وزن شش‌هشتم که در مایه‌های گوشه یا دستگاهی خاص اجرا می‌گردد و در نواختن آن گریزهایی به گوشه موردنظر زده می‌شود. درکنار چهارمضراب‌های تمامی دستگاه‌ها، بیشتر گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی سنتی ایرانی دارای قطعهٔ چهارمضراب‌اند که اغلب توسط استادان موسیقی سنتی دگرگونی‌هایی یافته یا ساخته شده‌اند.

چهارمضراب یک قطعۀ سازی تک‌نوازی به سبک اتود اروپایی است که تمپو (سرعت) سریع با ضرب دوتایی (ساده یا مرکب) دارد.

 

 حسن کسائی (۳ مهر ۱۳۰۷، اصفهان – ۲۵ خرداد ۱۳۹۱، اصفهان) از استادان برجستهٔ موسیقی ایرانی و نوازندهٔ سرشناس نی و سه تار بود.

 نی یا نی هفت بند از سازهای بادی ایرانی است.

نی هفت‌بند از گیاه نی ساخته می‌شود. برای ساخت این گونه نی آن را طوری برش می دهندکه از سر تا ته آن شامل هفت بند شود و اخیراً بصورت مصنوعی (نی اصلاح شدهٔ مصنوعی) نیز ساخته شده است. نی هفت‌بند یا به اصطلاح نی متشکل از ۵ سوراخ در جلو و یک سوراخ در پشت آن است که توسط انگشتان دوم و چهارم از یک دست و انگشتان اول تا چهارم از دست دیگر پوشیده می‌شوند.

به طور کلی نی را با جا گرفتن بین دو دندان نیش و گرد کردن زبان در پایین و پشت آن می‌نوازند اما اساتیدی همچون جمشید عندلیبی زبان را در بالا می‌گذارند. سخت‌ترین چیزدرسازنی درآوردن صدای آن است وانگشت گذاری آن ساده است. در کل شیوه نی‌نوازی به دو گونه نایب اسدالله و کسایی است. از اساتید می‌توان مهدی خان نوایی، حسین یاوری، حسن کسایی، حسین عمومی، جمشید عندلیبی، محمد موسوی، حسن ناهید  و عبدالنقی افشارنیا، حمیدرضا زبردست را نام برد.

 

(۲۹۷)

298
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>