دونوازی ساز هندپن توسط گروه Yatao | فیلم

دونوازی ساز هندپن توسط گروه Yatao

دونوازی ساز هندپن توسط گروه Yataoرا از موج آنلاین تماشا کنید.

ساز ضربی هند پن ( به انگلیسی: HandPan ) با صدایی بسیار دلنواز سالهاست که توسط مردمان شرقی مورد استفاده قرار میگرد و به تازگی در میان غربی ها نیز رواج یافته است.

لازم به ذکر است این ابزار موسیقی بیشتر برخاسته از روح طبیعت است .

کایزا (انگلیسی: caiza) سازی است در رده سازهای ایدیوفون یا خودصداها که در این رده، تولید صدا با ارتعاش بدنه ساز صورت می‌گیرد. به سازهایی مانند ساز هنگ و کایزا که مشابه استیل پن هستند ولی سطح آن‌ها محدب است، هندپن نیز گفته می‌شود. هندپن‌ها از برخی اصول اساسی فیزیکی مشابه استیل پن استفاده می‌کنند اما به گونه‌ای اصلاح شده‌اند که همانند یک رزوناتور هلمهولتز عمل کند. این سازها بیشتر با دست و انگشتان نواخته می‌شود و این باعث تولید صدایی غنی از اُوِرتن، نرم و گرم می‌شود.

 

این ساز اولین بار از فولاد و چوب، در آلمان توسط بیل براون ساخته شد. بخش فولادی آن شبیه به روی ساز استیل پن و پایه چوبی آن شبیه به یک پایه شاخ مانند بود. فولاد و چوب با طنابی کش سان به یکدیگر نگه داشته می‌شدند ولی تماس مستقیمی بین فولاد و چوب وجود نداشت. صدا از فاصله بین فولاد و چوب، و نه از پایه چوبی منتشر می‌شد. آخرین نسخه کایزا تنها از فلز ساخته شده است. این ساز از دو نیم پوسته از جنس ورق فولاد نیترید که لبه هایشان به یکدیگر چسبیده‌اند، ساخته شده است. خلق ساز حاصل سالیان سال تحقیق مستمر دربارهٔ سازهایی مانند استیل پن و قتم است. فلیکس روهنر و سابینا شرارر|، که در سال ۲۰۰۰ موفق به ساخت هنگ در شهر برن سوئیس شدند، بیشترین سهم را در توسعه هندپن‌ها داشته‌اند.

 

(۲۰۵)

206
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>