وحید اسداللهی نوازنده ساز ترکی نقاره و همراهی با امید حاجیلی خواننده پر انرژی | فیلم

وحید اسداللهی نوازنده ساز ترکی نقاره و همراهی با امید حاجیلی خواننده پر انرژی | فیلم

وحید اسداللهی نوازنده ساز ترکی نقاره و همراهی با امید حاجیلی خواننده پر انرژی

این نوازنده تا به اکنون  ۲ باردرفستیوال موسیقی فجر نفراول معرفی شده‌است.اولین استاد او هوشنگ زیوه بود.

وحید اسداللهی (متولد ۱۳۳۹ اردبیل ) در ۱۱ سالگی آموزش نقاره را شروع کرد. او درگروه عارف خواننده موسیقی پاپ اردبیلی نقاره می‌نواخت. درسال ۱۳۵۴ با استاد علی سلیمی نوازنده چیره دست تار آشنایی پیدا کرد.به علت استعدادش، استادسلیمی او را به ارکسترش معرفی می‌نماید. از سال ۵۴ الی ۵۷ در تمام کارهای استاد سلیمی نقاره زن ثابت بوده‌ است. اسداللهی به تربیت و نوازندگی در سازمان صداوسیما مشغول می‌باشد. او هم اکنون سرپرست موسیقی آذربایجانی در صداوسیما می‌باشد.

وی با بیان اینکه این روزها بیشتر دو ساز نقاره و دایره را می‌نوازم، ادامه داد: من جزو اولین کسانی هستم که در ایران به صورت حرفه‌ای مشغول به نواختن ساز نقاره شده‌ام.

اسداللهی ادامه داد: ریتم موسیقی اقوام در ایران خیلی قوی است ولی متأسفانه کمتر به آن توجه شده است و این خود یکی از دلایلی است که موسیقی کشور به سمت حزن گرایش پیدا کرده است.

پدر نقاره ایران با تأکید بر اینکه موسیقی اقوام ایرانی ریتمیک و شاد است و اگر به آن توجه جدی‌تری شود باعث ایجاد تحول در موسیقی کشور می‌شود، تأکید کرد: متأسفانه در حال حاضر در کشور جایی وجود ندارد که ساز‌های اقوام ایرانی آموزش داده شود.

و من با بیان اینکه من این روزها با گروه‌های مختلف موسیقی کنسرت برگزار می‌کنم و تازه آنها با سازهایی چون نقاره آشنا می‌شوند، تصریح کرد: مردم عادی باید اینگونه سازها را بر روی صحنه ببینند تا یاد بگیرند. در حال حاضر مردم ایران ساز درام رااز نقاره بیشتر می‌شناسند.

اسداللهی در بخش پایانی صحبت‌های خود اعلام کرد که در تلاش است که کتابی را در مورد سازه نقاره تهیه و تدوین کند.

(۱۸۵)

186
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>