با ساز زیبا و خوش صدای شمشال آشنا شوید | فیلم

با ساز زیبا و خوش صدای شمشال آشنا شوید

با ساز زیبا و خوش صدای شمشال آشنا شوید.

شمشال نوعی ساز بادی و گونه‌ای نی فلزی است و از سازهای قدیمی در منطقۀ کردستان به‌شمار می‌رود.

از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین سازهای کردستان ، شمشال است که درواقع همان نی چوپان است و مقام‌ها و نواهای محلی با آن اجرا می‌شود. شمشال در مراسم عروسی و شادی همراه با آواز (و انجام‌دادن رقص کردی به‌همراه آن) و گاهی هم با همراهی تنبک  و دف و یا به‌صورت تکنوازی به‌کار می‌رود. این ساز در عزا نیز کاربرد دارد.قادر عبدالله زاده از نوازندەگان مشھور این نوع ساز در میان کُردھا بود.

جنس شمشال

امروزه از برنج یا مِسوار (لولۀ فلزی) ساخته می‌شود.

ساختمان شمشال

ساختمان آن از یک استوانهً فلزی که دارای شش سوراخ در رو و یک سوراخ در پشت است تشکیل می‌شود. طول ساز بین ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌متر است. قطر آن ۱٫۷۵ سانتی‌متر است.

صدای شمشال

این ساز ازلحاظ نوع صدا و وسعت در زمرۀ سازهای بم با طنین خاص خود است.

با مایل گرفتنِ ساز برروی لب‌ها و ایجاد یک روزنۀ هوایی بین دو لب و برخورد این باریکه به تیغۀ سرِ ساز، صدا تولید می‌شود. رایج‌ترین صدایی که با شمشال ایجاد می‌شود صدای بم ترکیبی است.

در بم ترکیبی صدای بم و زیرِ ساز با مهارتی بالا با یکدیگر ترکیب می‌شوند. از خصوصیات مهم شمشال که در نوازندگی از آن استفاده می‌شود، تکنیک تنفس برگردان است که نوازنده باید با مهارت بالا، همزمان که با بینی نفس می‌کشد، از ذخیرۀ هوای داخل دهان استفاده کند و نگذارد صدا قطع شود. با این کار، صدا تداوم می‌یابد و قطع نمی‌شود.

(۱۷۳)

174
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>