نور زیبای خورشید از میان سیم های هارپ گذشت | فیلم

نور زیبای خورشید از میان سیم های هارپ گذشت

چنگ (  هارپ ) ساز زهی زخمه ای و باستانی است.

از سازهای ایران باستان به شمار می‌آید . اما نوع امروزی و اروپایی آن هارپ نامیده می شود.

آنچه از ساز چنگ یا هارپ باقی مانده فقط طرح ها و نقش های کتیبه های باستانی و نقاشی های قدیمی است.

این ساز عبارت است از یک قاب مثلث شکل که، ضلع عقبی جعبه تقویت کننده صدای ساز، ضلع منحنی شکل بالا سیم ها بر روی آن ثابت می شوند، و ضلع جلوئی مانند ستونی استوار، نگه دارنده دو ضلع دیگر است.

این ساز عنوان قدیمی‌ترین ساز سیمی جهان مربوط به شش‌هزار سال پیش در خوزستان ایران یافت شده است.کهن‌ترین نشانه مربوط به چنگ، یکی از قدیمی‌ترین سازهای ایرانی، در معبد چغازنبیل استان خوزستان یافت شده است.
نقش‌های برجسته بر روی یک مهر بسیار قدیمی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، گروه کوچکی از نوازندگان و یک خواننده را نشان می‌دهد که در بین آنها یک نفر نوازنده چنگ دیده می‌شود.
پس از آن نقش برجسته‌ای متعلق به قرن چهارم میلادی در شهر کرمانشاه واقع در غرب ایران سند گویای چنگ نوازی در هزار و پانصد سال پیش است. این نقش برجسته، صحنه شکار گراز توسط یکی از پادشاهان ساسانی را نشان می‌دهد.

چنگ با آن که پیشینه زیادی در ایران دارد، به دلایل نامعلومی در طول زمان و مشخصاً از اوایل دوره صفویه جایگاه خود را از دست داد. تا جایی که در اوایل قرن بیستم میلادی هیچ نشانی از حضور زنده آن در اقصی نقاط ایران یافت نمی‌شد. اما این ساز با ورود به فرهنگ موسیقی اروپا، کم کم در ارکسترهای بزرگ برای خود جای محکمی باز کرد و نام هارپ Harp به خود گرفت.

 

(۱۲)

برچسب ها : , ,
13
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>