نوازندگی تماشایی داربوکا و تاریخچه این ساز | فیلم

نوازندگی تماشایی داربوکا و تاریخچه این ساز

نوازندگی تماشایی داربوکا و تاریخچه این ساز

 سازی است از دسته ی کوبه ای های پوست صدا و جامی شکل که بدنه ی آن در دو نوع فلزی و سفالی ساخته می شود .

داربوکا های فلزی ازجنس آلومینویم ، مس ، چدن وغیره ساخته می شوند که عموما دارای پوست مصنوعی می باشند و برای داربوکا های سفالی اکثرا از پوست طبیعی استفاده می شود.
این ساز  اصالتا مربوط به کشور های خاورمیانه است که در این میان تفاوت هایی ما بین فرهنگ های عربی ، ترکی و ایرانی دیده می شود.

این ساز در موسیقی عربی طبله یا دربوکه خوانده می شود که نقشی بسیار کلیدی ایفا می کند. و بخش جدا ناشدنی از موسیقی بزمی اعراب است که عموما با رقص همراه می باشد.

در موسیقی ترک نیز این ساز دارای اهمیت بالایی است و با نام هایی همچون داربوکا و دمبک شناخته میشود.

تکنیک نوازندگی ترک ها مشخصه های خاص خود را داراست که از جمله ی آن می توان به تکنیک های پیچیده ی انگشتان دست اشاره کرد که این ساز را به یکی از کامل ترین کوبه ای های معاصر تبدیل کرده است.

در فرهنگ ایرانی داربوکا که عموما با نام تمپو شناخته می شود ، سازی محبوب بوده و در انواع سبک های موسیقی ایرانی دیده می شود .

این ساز در موسیقی سنتی ، تلفیقی و پاپ ایرانی مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین در موسیقی بومی جنوب ایران نقشی اساسی دارد که هم بصورت مستقل و هم در ترکیب با ساز های کوبه ای دیگر مانند ضرب استفاده می شود.

داربوکا در قبا از انقلاب در کافه ها و کاباره بسیار مورد استفاده قرا میگرفت.

این ساز چند فرهنگی می باشد که امروزه از آفریقا تا هند و حتی در موسیقی مدرن غربی نواخته میشود.

در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>