پاکو دلوسیا و اجرای قطعه در موسیقی فلامنکو با ساز گیتار | فیلم

[mono_ir_video id=”92410″ qualities=”360,480,720,1080″]

پاکو دلوسیا و اجرای قطعه در موسیقی فلامنکو با ساز گیتار

پاکو دلویسیا و اجرای قطعه در موسیقی فلامنکو با ساز گیتار 

موسیقی فلامنکو، موسیقی است با قدمت 150 ساله ، طبق آنچه در تاریخ ثبت شده است.

 این موسیقی متعلق به مردمان منطقه ای در کشور اسپانیا به نام « آند لس » است .

که روزگاری ملیت هایی چون عرب ها ، مراکشی ها، یونانی ها ، یهودی ها و البته اسپانیایی ها در کنار یکدیگر در آن زندگی می کرده اند. بنابراین می توان گفت که این موسیقی ، متاثر از موسیقی تمام این مردمان بوده است . در واقع بنیاد موسیقی فلامنکو ، برداشت آزاد مردم این ناحیه از موسیقی تمام آن اقوام مختلف است.

موسیقی فلامنکو در اصل یک موسیقی محلی یا فولکور است که بعد ها با تاثیر گرفتن از موسیقی کلاسیک، جزو لاتین به یکی از رشته های شناخته شده و موثر تبدیل شده است و امروزه دیده می شود در گوشه و کنار دنیا ، گروه های موسیقی مثلا جز، از کارهای فلامنکو در آثار خود استفاده می کنند. موسیقی فلامنکو یک موسیقی دستگاهی است که دارای دستگاه های« ریتمیک» و « بدون ریتم » است که غالبا در مد « فریژن » اجرا می شوند . البته به وفور از مدولاسیون و آلتراسیون در آن استفاده می شود ، ولی پایه ی هارمونیک این موسیقی ، بر مد فریژن استواراست.

یک مشخصه ی این موسیقی ، وجود الگوهای ریتمیک خاص است. مثلا الگوهای 12 ضربی که در طول چند میزان متوالی ، معرف دستگاه مشخصی خواهد بود و تنها کسر میزان ، ریتم قطعه را مشخص نمی کند. این الگوی 12 ضربی با سرعت های مختلف در دستگاه های مختلف اجرا می شود . فاکتورهای مختلفی وجود دارند که علاوه بر آنچه که گفته شد، تفاوت های دستگاه های موسیقی فلامنکو را مشخص می کنند. مثلا پوزیسیون های مختلف اجرای دو قطعه بر روی گیتار حتی با هارمونی های مشابه.

(80)

81
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>