حسام الدین سراج : ما همه زیر سایه محمدرضا شجریان بودیم | فیلم

[mono_ir_video id=”91538″ qualities=”360,480,720,1080″]

حسام الدین سراج : ما همه زیر سایه محمدرضا شجریان بودیم | فیلم

حسام الدین سراج : ما همه زیر سایه محمدرضا شجریان بودیم. ین ویدیو بخشی از گفتگو سراج با برنامه چارگوش پخش از آپارات می باشد.

سراج چندی پیش در برنامه زنده تلویزیونی گفته بود :استاد شجریان نه تنها استاد آواز و موسیقی كه استاد همه هنرها و هنرمندان است. كلاس های استاد شجریان فقط برای ما كلاس آواز نبود بلكه كلاس اخلاق بود” .

حسام الدین سراج، از چهره‌های شناخته شده آواز و موسیقی ایرانی در اظهاراتی ضمن تشریح چگونگی تولید «ربنا» به برخی ویژگی‌های این اثر ماندگار و علت ماندگاری آن اشاره کرد.

وی درباره تولید «ربنا» گفت: «این قطعه استاد شجریان ابتدا به پیشنهاد مرحوم «صبحدل» به عنوان یک کار آموزشی خوانده شد و سرمشق و الگویی بسیار مناسب برای تمام جوانانی بود که می‌خواستند به عنوان قاری فعالیت کنند. بعد از مدتی اما به عنوتان دعای سحر مورد استقاده قرار گرفت.»

حسام‌الدین سراج در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در اصفهان چشم به جهان گشود. ایشان فرزند سید محمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر می‌باشد.

وی، موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. سپس سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت. همچنین در زمینهٔ آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد. بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر پدرش بود.

(80)

81
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>