بغض حسام الدین سراج برای استاد محمدرضا شجریان ترکید | فیلم

[mono_ir_video id=”90569″ qualities=”360,480,720,1080″]

بغض حسام الدین سراج برای استاد محمدرضا شجریان ترکید | فیلم

بغض حسام الدین سراج برای استاد محمدرضا شجریان ترکید. این ویدیو بخشی از گفتگو سراج با برنامه چارگوش پخش از آپارات می باشد.

حسام الدین سراج، از چهره‌های شناخته شده آواز و موسیقی ایرانی در اظهاراتی ضمن تشریح چگونگی تولید «ربنا» به برخی ویژگی‌های این اثر ماندگار و علت ماندگاری آن اشاره کرد.

وی درباره تولید «ربنا» گفت: «این قطعه استاد شجریان ابتدا به پیشنهاد مرحوم «صبحدل» به عنوان یک کار آموزشی خوانده شد و سرمشق و الگویی بسیار مناسب برای تمام جوانانی بود که می‌خواستند به عنوان قاری فعالیت کنند. بعد از مدتی اما به عنوتان دعای سحر مورد استقاده قرار گرفت.»

حسام‌الدین سراج در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در اصفهان چشم به جهان گشود. ایشان فرزند سید محمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر می‌باشد.

وی، موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. سپس سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت. همچنین در زمینهٔ آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد. بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر پدرش بود.

(93)

94
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>