موسیقی زیبای شبانه از سری نوکتورنهای پیانویی فردریک شوپن قسمت 4 |فیلم

[mono_ir_video id=”88627″ qualities=”360,480,720,1080″]

موسیقی زیبای شبانه از سری نوکتورنهای پیانویی فردریک شوپن قسمت 4 |فیلم

موسیقی زیبای شبانه از سری نوکتورنهای پیانویی فردریک شوپن قسمت 4 |فیلم

 

از من به تو این عشق ابراز نشد

ناگفته نماند پی دیدار نشد

ترسید که گوید به رهی برنخورد

دل ماند و این عشق سرانجام نشد

.

.

درباره نوکتورن های شوپن

نوکتورن (گرفته شده از واژه فرانسوی noturnal به معنی شبانه) قطعه‌ای موسیقی است که بر پایه سنت اروپایی برای نواختن در شب ساخته شده است یا حال و هوای شبانه دارد. نخستین مجموعه نوکتورن‌ها برای پیانو در سال ۱۸۱۳ توسط آهنگساز ایرلندی، جان فیلد منتشر شد. نوکتورن توسط فردریک شوپن به کمال رسید.

فردریک فرانسوا شوپن  زاده مارس ۱۸۱۰ – درگذشته اکتبر ۱۸۴۹، یکی از تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان لهستانی و نوازنده برجستهٔ پیانو بود.

او تعدادی از فرم‌های موسیقی را ابداع نمود اما مهم‌ترین نوآوری‌هایش را درقالب فرم‌هایی مثل سونات پیانو، والس، نوکتورن، اتود، پرلود و پولونِز به نمایش گذاشته است. فردریک شوپن در تمام طول عمر خوداز ضعف جسمانی رنج می‌برد تا آنکه درسال ۱۸۴۹ در ۳۹ سالگی بر اثر سل ریوی درگذشت.

کلمه نوکتورن هنگامی در قرن هفدهم به کار برده شد که قطعاتی گروهی که اغلب در مهمانی‌های شبانه نواخته می‌شد ظهور کردند. گاهی از معادل ایتالیایی این کلمه برای نام‌گذاری چنین قطعاتی استفاده می‌شد که می‌توان به سرناتا نوتورنا اثر موتسارت اشاره کرد. در آن زمان نوکتورن را الزاماً برای شب نشینی‌ها نمی‌نوشتند اما ممکن بود مانند سرناد برای یک اجرای شبانه درنظر گرفته شود.

 

(12)

13
بازدیدها
در مورد نویسنده
- عکاس و خبر نگار موج آنلاین و موج میوزیک. مشغول یادگیری موسیقی مشغول تجربه زندگی یه مسافر D-:

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>