موسیقی شبانه (نوکتورن) شماره 1 از آثار پیانویی زیبای فردریک شوپن |فیلم

[mono_ir_video id=”84442″ qualities=”360,480,720,1080″]

موسیقی شبانه (نوکتورن) شماره 1 از آثار پیانویی زیبای فردریک شوپن

موسیقی شبانه (نوکترن) شماره 1 از آثار پیانویی زیبای فردریک شوپن

شب های مهتابی دلتنگت میشم .چند لحظه از پنجره به کوچه تاریکی که تنها روشناییش نور محتاب ه نگاه می کنم! و بعد روی تخت دراز میکشم و درحالی که به تو فکر می کنم انقدر به روشنایی ماه خیره میشم تا این که خوابم میبره

.

.

بستر بی‌خوابی‌های شبانه‌ام ‏
خیال قامت توست …‏
نه !‏
نه !‏
نمی‌گویم ‏
شبانه‌هایم ‏
ریشه در خاک نیاز ‏
بسته‌اند ؛ ‏
دیریست ‏
از بی‌نیازی ‏
به ناز رسیده‌ام
اما ،
هنوز ‏
ناز توست
نماز رکعتهای عاشقانه‌ام ؛ ‏
اشارتی کن ‏
که من ‏
تشنه به پا و سر ‏
در پی تو ‏
جستنم …‏

 

درباره نوکتورن های شوپن

نوکتورن (گرفته شده از واژه فرانسوی noturnal به معنی شبانه) قطعه‌ای موسیقی است که بر پایه سنت اروپایی برای نواختن در شب ساخته شده است یا حال و هوای شبانه دارد. نخستین مجموعه نوکتورن‌ها برای پیانو در سال ۱۸۱۳ توسط آهنگساز ایرلندی، جان فیلد منتشر شد. نوکتورن توسط فردریک شوپن به کمال رسید.

فردریک فرانسوا شوپن  زاده مارس ۱۸۱۰ – درگذشته اکتبر ۱۸۴۹، یکی از تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان لهستانی و نوازنده برجستهٔ پیانو بود.

او تعدادی از فرم‌های موسیقی را ابداع نمود اما مهم‌ترین نوآوری‌هایش را درقالب فرم‌هایی مثل سونات پیانو، والس، نوکتورن، اتود، پرلود و پولونِز به نمایش گذاشته است. فردریک شوپن در تمام طول عمر خوداز ضعف جسمانی رنج می‌برد تا آنکه درسال ۱۸۴۹ در ۳۹ سالگی بر اثر سل ریوی درگذشت.

کلمه نوکتورن هنگامی در قرن هفدهم به کار برده شد که قطعاتی گروهی که اغلب در مهمانی‌های شبانه نواخته می‌شد ظهور کردند. گاهی از معادل ایتالیایی این کلمه برای نام‌گذاری چنین قطعاتی استفاده می‌شد که می‌توان به سرناتا نوتورنا اثر موتسارت اشاره کرد. در آن زمان نوکتورن را الزاماً برای شب نشینی‌ها نمی‌نوشتند اما ممکن بود مانند سرناد برای یک اجرای شبانه درنظر گرفته شود.

 

 

(157)

158
بازدیدها
در مورد نویسنده
- عکاس و خبر نگار موج آنلاین و موج میوزیک. مشغول یادگیری موسیقی مشغول تجربه زندگی یه مسافر D-:

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>