نخل تاریخی امیرچخماق یزد به مناسبت عاشورا بعد از ۷۰ سال به حرکت درآمد | فیلم

[mono_ir_video id=”576667″ qualities=”360,480,720,1080″]

نخل تاریخی امیرچخماق یزد به مناسبت عاشورا بعد از ۷۰ سال به حرکت درآمد

نخل تاریخی امیرچخماق یزد به مناسبت عاشورا بعد از ۷۰ سال به حرکت درآمد

احیای قدیمی‌ترین سنت‌های عزاداری محرم در حسینیه امیرچقماق یزد با پیگیری هیئت امنا و همت هیئت‌های عزاداری حسینیه ایران پس از هفتاد سال، شور و شوق فراوانی در بین جوانان یزدی ایجاد کرده است.

نخل ۴۵۰ ساله امیر چخماق بعد از تعمیر و استحکام‌بخشی و تائید کارشناسان این فن، امسال ظهر عاشورا با حضور هیئت محمدآباد یزد در حسینیه امیرچخماق یزد با حضور هیئت‌های مذهبی طبق آداب و رسوم یزدی‌ها گردانده شد.

گفتنی است، این مراسم تا ۷۰ سال قبل از سوی هیئت محمدآباد در حسینیه امیرچخماق برگزار می‌شده است و امسال بعد از سال‌ها انتظار، توسط جمعی از عزاداران حسینی این مراسم احیا می‌شود.

مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است که قدمت آن‌ها به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیرچخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند و میدان امیرچخماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

(41)

42
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>