معروف ترین آقازاده ایران از زبان مردم در برنامه مدار صفر درجه آپارات | فیلم

معروف ترین آقازاده ایران از زبان مردم در برنامه مدار صفر درجه آپارات | فیلم

معروف ترین آقازاده ایران از زبان مردم در برنامه مدار صفر درجه آپارات

«آقازاده کیست و آقازادگی چیست؟»عنوان سرمقاله‌ی روزنامه‌ی ابتکار است که در آن می‌خوانید؛آقازاده‌ها، این مظنونان اصلی و مجرمین همیشگی برخی جریانات سیاسی چه کسانی هستند؟ اصلاً آقازادگی چه معنایی می‌دهد؟ شاید بسیاری به لوازم حرف خود نمی‌اندیشند که این حرف‌ها را طرح می‌کنند.

این روزها به خصوص اگر اهل شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌گردی باشید لطیفه‌های بی‌شماری را با این مضمون شنیده اید که: «آقازاده چه کاره‌ن؟» این البته کمی هم ربط دارد به لطیفه‌ای که از میانه دهه شصت تا دهه هفتاد باب بود: «آقازاده وزیر نفت اند.» اما هم آن تعبیر آقازاده، هم این آقای آقازاده بی‌ربط و ارتباط هستند به آقازاده‌های مورد بحث ما. آقازاده‌های ماجرای ما بیشتر به پدیده آقازادگی ربط دارند.

«آقازاده» کیست و «آقازادگی» چیست؟ کسی اطلاع دقیقی ندارد. این را می‌دانیم که ایرانی‌ها از باب تعارفات مرسومشان اگر بخواهند از فرزند فرد مذکری که مخاطبشان است یاد کنند برای او تعبیر «آقازاده» را به کار می‌برند. تعبیر آقازادگی معمولاً بار مثبتی نداشته است. هرچند فرزند محمود احمدی‌نژاد زمانی در عنوان وبلاگ خود از «آقازاده» استفاده می‌کرد و فرزند یکی از علما و سیاست‌مداران پیشین چنین عنوانی برای وبلاگ خود برگزیده است: «من هم یک آقازاده هستم.»

آن چه باعث شده سال‌ها پس از رواج گفتمان «آقازادگی و آقازاده‌ستیزی» به این پدیده بپردازیم، اظهارات وزیر اطلاعات است. حیدر مصلحی به عنوان عضوی از شورای پول و اعتبار گفته است: «آقازاده‌ها و غیرآقازاده‌ها دانه‌درشت‌های اقتصادی را تشکیل می‌دهند و هیچ تفاوتی میان آن‌ها برای معرفی به دستگاه قضایی قائل نیستیم.»

(۱۸۵)

186
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>