با فیروز نادری نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ آشنا شوید | فیلم

با فیروز نادری نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ آشنا شوید

با فیروز نادری نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ آشنا شوید.

اصغر فرهادی به دلیل قانون منع سفر شهروندان هفت کشور به خاک آمریکا،‌ اسکار ۲۰۱۷ را تحریم کرد و دو چهره‌ی سرشناس ایرانی ساکن آمریکا را به عنوان نماینده‌های خود و فیلم فروشنده به آکادمی معرفی کرد. انوشه انصاری، اولین فضانورد ایرانی و پرفسور فیروز نادری، مدیر کل سابق اکتشافات منظومه‌ی شمسی ناسا در اسکار حضور خواهند داشت.

 

فیروز نادری متولد ۵ فروردین ۱۳۲۵ در شیراز است و تا پایان تحصیلات متوسطه‌ی خود در ایران زندگی می‌کرد.

 

او پس از اتمام تحصیلات خود به ایران بازگشت و ضمن گذارندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز سنجش از راه دور ایران فعالیت کرد. اما عمده فعالیت فیروز نادری در سازمان ملی هوانوردی و فضایی یا به اختصار ناسا بوده و ۳۶ سال از عمر خود را در این سازمان گذرانده است. او مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک، اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشته است.

پرفسور فیروز نادری از سال ۲۰۰۰ مدیریت برنامه تازه تأسیس برنامه مریخ را بر عهده گرفت.

 

نادری در شرایطی به مدیریت برنامه‌های اکتشاف مریخ منصوب شده که چندین مأموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود. او توانست در طول چهار سال، سه مأموریت مهم از جمله پرتاب دو کاوشگر مریخ‌نورد Spirit و Opportunity را با موفقیت به انجام برساند. او بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا را دریافت کرده و به عنوان مؤثرترین فرد ایالات متحده آمریکا نیز شناخت شده است. ناسا در سال ۲۰۱۶ به افتخار بازنشستگی فیروز نادری، نام او را بر روی یکی از سیارک‌های منظومه‌ی شمسی گذاشت. این سیارک پیشتر با نام EL1 1989 شناخته می‌شود که حالا ۵۵۱۵ Naderi نام دارد.

(۳۱)

32
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>