واکنش میترا حجار به تخریب تالاب ها در ایران و طوفان ریزگرد پرداخت – ۲ | فیلم

واکنش میترا حجار به تخریب تالاب ها در ایران و طوفان ریزگرد پرداخت – ۲ | فیلم

واکنش میترا حجار به تخریب تالاب ها در ایران و طوفان ریزگرد پرداخت – ۲

 

ادامه از پست قبل:
سعی بر این بوده که منطقه حفاظت شده نه با حق آبه خویش بلکه با پساب کشاورزی و زهاب مزارع نیشکر به ظاهر احیا شود غافل از آنکه این کار نه تنها بر شوری آب افزوده بلکه آن را آلوده به انواع سموم و کودهای شیمیایی کرده و آخرین نشانه های حیات را در آن به طور کامل از بین برده است.
زندگی صدها زن و مرد و کودک همچون بسیاری از حیات وحش و گیاهان به زندگی این تالاب بستگی دارد.

امروزه هم بیشتر حاشیه نشینان اهواز، ساکنان سابق روستاهایی هستند که یا با احداث سد گتوند خانه هایشان را که به زیر آب رفته از دست داده اند و یا بر اثر خشک شدن هور به حاشیه نشینی ای رو آورده اند که برایشان پایانی جز بزه کاری و خلاف نخواهد داشت.
آنچه نوشتم فارغ از هرگونه “سیاسی کردن یا حمله به یک سازمان” آنچنان که مسئولان محیط زیست خوانده اند، تنها و تنها مشاهدات عینی خودم و واقعیتی از شرایط وخیم تالابی ست که مصداق بارز “خشکسالی و دروغ” است که نتوانستم در برابرش ساکت بمانم.
خوشبختانه یا بدبختانه مطالعات دقیق علمی و آزمایشات گسترده عملی در کشورهای پیشرفته به ما ثابت کرده که تا به این لحظه، بشر از خلق هر نوع اکوسیستمی صد در صد عاجز است و چاره ای جز حفاظت از آنچه در دست دارد، نداشته و نخواهد داشت. آنچه بر سر هورالعظیم آمده گواه نه بی خردی، که بی عقلی مدیرانی ست که جز به سودمالی به چیز دیگری نمی اندیشند.

نابودی تالابی چنین ارزشمند که مهمترین اکوسیستم این منطقه است و ایجاد کانون وسیع ریزگردها برای دست یافتن به نفتی که درآمدش نهایتا به جیب امثال بابک زنجانی نه مردم محروم خوزستان، سرازیر می شود، اشتباهی فاحش است که بی شک تصویری جز نادانی و بلاهت از ما به آیندگانمان نخواهد داد. زیرا هر کس که سرسوزنی عقل در سر داشته باشد می داند که دارا بودن حداکثر رفاه دربرابر عاجز بودن از حداقل حیات (نفس کشیدن) پشیزی ارزش نخواهد داشت.

و بدینسان روز جهانی تالاب ها گرامی باد.

(۵)

6
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>