آقای عزیز نگاه نکن – گفتگو صریح با بانوان ستاره سینمای کشور | فیلم

[mono_ir_video id=”88013″ qualities=”360,480,720,1080″]

آقای عزیز نگاه نکن – گفتگو صریح با بانوان ستاره سینمای کشور | فیلم

گفتگویی صریح و بی تعارف با بانوان ستاره سینمای کشور که به طور اختصاصی در سامانه “اپیدو” عرضه می شوند.

زن بخش بزرگی از جامعه است. تلاش زن ها و مدافعان حقوق آن ها در سده های اخیر توانست زن را از جایگاه فقط مادر، خواهر و همسر بودن بیرون آورده و نقش های مهم و تاثیر گذاری در مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به او دهد، این تحول اجتماعی و فرهنگی به ارتقا تفکر زن و استقلال او کمک کرد، هر چند علی رغم تمام تلاش برای هویت مستقل زن باز هم در برخی موارد نگاه کالاوار و جنسیتی به زن ادامه دارد.

سینما یکی از عرصه هایی است که نقش زن در آن طی تاریخ خود دچار تغییر و تحولات بسیار شده، این تغییرات در سینمای ایران مشهودتر است، از زمان ورود سینما به ایران جایگاه زن متفاوت بوده در ابتدا زن نقش تاثیر گذاری در سینما نداشت و بیشتر بعنوان یک بازیگر و آن هم در قالب های تعریف شده چون زن های فریب خورده، زن رقاصه و زن دلربا و یا یک معشوقه تمام عیار بر روی پرده ظاهر می شده و بیشتر چهره و جذابیت های بصری آن ها مورد قبول بود.

اما در اواخر دهه ۵۰ و دهه ۶۰ ورق برگشت و زنانی وارد عرصه سینما شدند و فرصت برای آن ها فراهم شد که تمام فاکتورهای قبلی زن در سینما را برهم زدند زنانی چون سوسن تسلیمی و فاطمه معتمدآریا که البته همکاری آن ها با کارگردانی دارای سبک و صاحب نام نشان دهنده این بود که تعریف آن ها از هنر و بازیگری چیز دیگری بوده است. سوسن تسلیمی هم اکنون در خارج از ایران به سر می برد و به فعالیت هنری خود ادامه می دهد.

(31)

32
بازدیدها
در مورد نویسنده
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>