انیمیشن کمدی اما غمناک سگ نگهبان نامزد جایزه اسکار سال 1998 |فیلم

[mono_ir_video id=”94164″ qualities=”360,480,720,1080″]

انیمیشن کمدی اما غمناک سگ نگهبان نامزد جایزه اسکار سال 1998

انیمیشن کمدی اما غمناک سگ نگهبان نامزد جایزه اسکار سال 1998

پلیمپتون فیلمسازیست که برای بزرگسالها انیمیشن می سازد نه برای کودکان. فکر کنم یکی از اولین کسانی ست که انیمیشن را از قید و بندهای کلیشه ای لطیف و داستانها پریانی بیرون کشید ؛ پلیمپتون این خشونت را  چندش آور در جامعه می دید و ذهن او به این واقعیات جنبه ای سورئال و اغراق آمیز داده و آن را بصورت انیمیشن درآورده است.

سگ نگهبان (Guard Dog ) یکی از انیمیشنهای کوتاه اوست که نامزدی اسکار را برایش به ارمغان آورد. اگر چه این فیلم بهترین فیلم او نیست و خود او آن را یک شوخی کوچک تلقی می کند، اما باز هم بیانگر یک تم تکراری و معمول در زندگی ماست.
این فیلم بول داگ خپلی را نشان می دهد که به آرزویش رسیده و خوشحال است: قدم زدن در پارک با صاحبش! اما به نظر می رسد آنها پارکی در جهنم رفته اند! همه موجودات معصوم و دوست داشتنی پارک از یک دختر کوچولو گرفته تا سنجاب، گنجشک، ملخ، پروانه و حتی گل!

در نظر سگ قاتل بی رحمی هستند که صاحبش را تهدید می کنند! او که صاحبش را دوست دارد شروع به پارس کردن می کند تا خطر را دور کرده و صاحبش را مصون نگه دارد ولی درنهایت قاتل او نه گنجشک کونگ فو کار است و نه سنجاب سادیست؛

قاتل او همان ترس پارانویید و نگرانی بیش از حد و ابلهانه سگ است که صاحبش را به کشتن می دهد. و در صحنه ای زیبا و تاثیر گذار بول داگ فیلم را می بینیم که به زحمت جسد صاحبش را به سمت خانه می کشد. این صحنه بسیار کنایی و غم انگیز است که در عین حال کمدی نیز هست. به نظر نمی رسد این صحنه فقط “یک شوخی کوچک” باشد!

(28)

29
بازدیدها
در مورد نویسنده
- عکاس و خبر نگار موج آنلاین و موج میوزیک. مشغول یادگیری موسیقی مشغول تجربه زندگی یه مسافر D-:

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>